A kiállítás textil tárgyai
A Gyöngyöst végigpusztító számos tűzvész áldozatai leginkább a textilek, azaz a miseruhák voltak, így nem csoda, hogy a kincstár anyagában, a Nagytemplom sekrestyéjében, összesen 12 olyan miseruha maradt fenn, melyek a korábbi évszázadok kedvelt díszítésére emlékeztetnek.
A miseruhák korábban egész testet beborító, harang alakú formája a 14. századra átalakult, már csak a hátat és a mellett takaró két félből állnak, melyek a vállon keskenyebb sávokkal vannak összekötve. Kezdetben hátul, általában más anyagból széles keresztet varrtak, melyre szentek alakjait, vagy díszes növényi mintákat hímeztek. A 18. századra jön divatba a három részre tagolt hátoldal, melyen aranyozott vagy ezüstözött paszománnyal osztják a felületet és ugyanazzal szegik be körben a miseruhát.
A textiltermékekhez tartoznak a templomi zászlók is, melyekből szintén csak az újabb korból vannak, s azokat használják mai napig. A 19. század végén és a 20. század elején készült nagy templomi és társulati zászlók a templom hátsó falfelületén találhatók.