A gyöngyösi Szent Bertalan-templom (Nagytemplom) alapjai az 1350-es években épültek, a középkori épület támpillérei ma is láthatóak.
A 15. század végén csarnoktemplommá alakították, ez lett a korszak legnagyobb plébániatemploma Magyarországon, nagy gótikus ablakokkal, 20 szárnyas oltárral, két oldalon karzattal, kiemelkedett a korabeli építmények közül.
A templomot tűzvészek okozta károk miatt 1774 és 1815-ben többször építették újjá. Főoltár képét Szent Bertalan vértanúságáról, Krannowetter Gábor festette 1783-ban, mely a hagyomány szerint a spanyol Ribera: Szent Bertalan képének utánzata lehet. A főoltár mellett álló Szent Péter és Pál fa szobrát Hebenstreit József pesti szobrász faragta 1783-ban. A templombelsőt neves festők munkájaként gazdag freskósorozat díszíti. Jeles történelmi események, szentek, bibliai jelenetek gazdag keretbe foglalt képei mellett 56 művészi kis virágkosár szépíti a legapróbb felületeket. Az északi hajóban különleges festmény látható: II. Rákóczi Ferenc fejedelem és a gyöngyösi születésű Széchenyi Pál kalocsai érsek gyöngyösi találkozása 1704-ben, a megbeszélés korabeli kísérőivel a háttérben.
A rendkívül gazdag kiképzésű szószék, a magas művészi értéket képviselő a mellékoltárok szobor- és festményrészletei, a páratlan, 15. századi keresztelőmedence különleges látnivalót kínálnak a templomba betérők számára.
A Szent Bertalan templom látogathatóságát esküvői, temetési, valamint az egyházi ünnepekhez kapcsolódó liturgikus események, szentmisék illetve egyéb rendezvények befolyásolhatják!
Idegenvezetővel érkező csoportok, idegenvezetői szolgáltatási díjat kötelesek fizetni, melynek összege a csoport létszámától függően változik:
- 10 fő alatti csoportok esetén 3000,- Ft/Idegenvezető/csoport
- 10 - 50 fő közötti létszámú csoportok esetén 5000,- Ft/Idegenvezető/csoport
A díj megfizetése nélkül, a Szent Bertalan templomban idegenvezetés nem végezhető!