Az ötvöstárgyak gyűjteménye
Egyházi gyűjteményeink között az Esztergomi Főszékesegyház messze kimagasló értékű kincstára után – lévén, hogy a második világháborúban a győri kincstár állománya megcsappant –, a Gyöngyös-Felsővárosi Szent Bertalan plébániatemplom gyűjteménye az ötvöstárgyak gazdagságát tekintve az országban második helyen áll.
A kincstár páratlan együttessel rendelkezik a középkori ötvöstárgyakból. A kiállításon pompás filigrán díszítésű kelyhek, 16-17. századi úrmutatók, 15-17. századi talpas keresztek, cibóriumok tekinthetőek meg. A liturgiában a leggyakrabban használt tárgyak a kelyhek, mellyel a legszentebb áldozatot mutatja be a miséző pap. A gyöngyösi gyűjteményben a legkorábbiak a filigrános kelyhek.
A 43 ötvösművet őrző kincstár 12 középkori, illetve reneszánsz liturgikus tárgya mind számszerűen, mind műtörténeti értéke miatt igen jelentős. Ezen túlmenően fogalmat nyújt a középkori Magyarország gazdagságáról egy olyan település esetében, mely nem volt sem jelentős művészi ipart űző város, sem püspöki székhely. A török uralmat és többszöri tűzvészt elszenvedett város mai egyházi gyűjteménye túlnyomó többségében a Szent Bertalan-templom felszerelésének anyagát egyesíti, amelyhez a jezsuiták által is használt ötvösművek már korábban hozzákapcsolódtak. A város nyilvánvalóan azért is büszke az egyházi gyűjteményre, mert az itt őrzött tárgyak mindegyike a város jelentős múltjához és kultúrájához tartozik.